Nábytok pre deti: priorita bezpečnosť

Pre malé deti môže byť nebezpečný každý ostrý roh alebo nezaistená elektrická zásuvka a pre tých najmenších dokonca aj zle umiestnená postieľka alebo nekvalitný lak lúpajúci sa z jej priečok…

Prvé, čo asi väčšina z nás rieši pri očakávaní potomka je miesto na spanie. Detská postieľka by mala stáť na teplom a svetlom mieste. Nikdy však nie pri kúrení, aby nedošlo k prehriatiu organizmu ani pri okne, pretože deťom vadí prievan. Okrem vhodného umiestnenia postieľky môžeme zabrániť prievanu tiež priviazaním textilných zábran okolo obvodu postieľky. Priečky postieľky by od seba nemali byť umiestnené viac ako 8 cm, aby nimi dieťa neprestrčilo hlavičku, ale ani nesmú byť príliš blízko seba, aby si do nich nevklinilo ruku alebo nohu.

Batoľa                                                                                                                                                   

Približne vo veku 4. mesiacov začína dieťa spoznávať svoje okolie tak, že všetko, čo nájde, si strká do úst. Brániť by sme mu v tom nemali, ale musíme venovať pozornosť materiálom, z akých sú hračky a vybavenie detskej izby. Každý predajca takéhoto tovaru by mal byť schopný doložiť bezchybnosť materiálov. V blízkosti dieťaťa by tiež nemalo byť nič tak malé, aby to mohlo prehltnúť, na to treba pamätať aj pri hračkách vyrobených z niekoľkých častí. Ak je príliš ľahké ich rozobrať, dieťaťu v tomto období do ruky vôbec nepatria.

Ostré hrany                                                                                                                                                       

Keď dieťa podrastie, začne si užívať každý kút svojej izby a to často až príliš nadšene. Aby sme zabránili úrazu, v prvom rade je potrebné zaistiť všetky hrany. Rohy nábytku aj otvorené police opatríme ochrannými krytmi, sklenené výplne nahradíme plexisklom (ktoré môže naviac detskú izbu farebne oživiť), atď. Možností je veľa, ale tou vôbec najlepšou je kúpiť nábytok so zaoblenými rohmi. Dvierka by mali byť bez úchytiek, ktoré nebezpečne vyčnievajú nad plochu dvierok.

Umiestnenie regálov a skríň v detskej izbe                                                                                             

Úplne sa vyvarujeme kovom a sklu a zvolíme detský nábytok drevený alebo plastový s textilnými doplnkami. Svietidlá by mali mať plastové, textilné alebo papierové tienidlá ako aj ľahké konštrukcie. Všetky vyššie regály a skrine je potrebné upevniť k stenám, inak ich na seba deti môžu prevrhnúť, napríklad keď sa budú hrať na horolezca.

Ďalšie články
Novinky

Showroom Erbesi v STYLE

Od 15.11.2022 je náš bratislavský showroom presunutý do obchodného centra STYLA – Všetko pre bývanie. Showroom sa nachádza na prvom poschodí, naľavo od eskalátorov zo

Čítať viac »
Vyhľadávanie